Ha ma esküvői ruháról beszélünk általában fehér, fodros, lágy esésű ruhára gondolunk. Azonban ez nem mindig volt így. Ahogy a lánykérés és az esküvő úgy a menyasszonyi ruha is rengeteget változott az eltelt évszázadokban. Lássuk, milyen főbb állomásai voltak!
Menyasszonyi ruha a történelemben
A menyasszonyi ruhák vallásonként eltérőek voltak. Szabása, anyaga attól függött, hogy a menyasszony milyen vallást gyakorolt.
Az első képi ábrázolások menyasszonyi ruháról a XV. századból származnak. Természetesen ezek a festmények a módosabb vagy akár a királyi rétegek ruháit, szokásait örökítették meg. Az akkor divatos ruhák magas nyakkal, hosszú ujjal lettek tervezve. A fűzők természetesen nem maradhattak le a menyasszonyi ruhákról sem. Ez a divat a gótikus korban terjedt el leginkább.
Ekkor az esküvői ruha színe a fehér volt. Ez jelképezte a szüzességet, az ártatlanságot és a tisztaságot.
A földrajzi felfedezéseknek köszönhetően azonban új festékanyagok érkeztek Európába. Ennek köszönhetően vallásoktól, kultúráktól, országoktól függően változtak a menyasszonyi ruhák színei is.
A reneszánsz kor vége felé a piros színű esküvői ruha volt a legkedveltebb. A németek a fekete, sötét színeket preferálták, ezt vették át később az olasz és spanyol menyasszonyok is. Az élénk színek természetesen az előkelő rétegre voltak jellemzőek. Hiszen csak ők tudták megfizetni a roppant drága festékeket. És természetesen meg is akarták mutatni a gazdagságukat. Erre pedig alig volt jobb módszer, mint egy méregdrága élénk színű menyasszonyi ruha.
A XIX. században jelent meg a csipke a ruhákon. Divatba jöttek a különféle motívumokkal díszített öltözetek is. A 21 éves Viktória királynő 1840-es esküvőjét az akkori újságoknak hála már az egész világ megismerte. Az esküvőt február 10-én tartották meg a Szent Jakab-palota királyi kápolnájában, Londonban. Mivel apja ekkor már halott volt, Viktóriát kedvenc nagybátyja, Ágost Frigyes sussexi herceg kísérte az oltárhoz. A dús, fehér szaténból készült ruháját narancsvirágszirmok szegélyeztek és vert csipkével díszítették. Ez pedig tökéletes példája a kor népszerű menyasszonyi ruhájának.
A XX. század elejére az egyszerűbb, zártabb, galléros esküvői ruhák voltak népszerűek.
A világháború végén a derék vékonyítása már nem volt szempont, így eltűntek a ruhákról a fűzők.
A II. háború utáni időszakban, ismét hódított a romantika. Újra megjelentek a hosszú szoknyás menyasszonyi ruhák. Ezzel párhuzamosan Christian Dior divatba hozta a mini esküvői ruhákat.
Ebben a korban a nő szépségideál a teltkarcsúbb hölgyeknek kedvezett. Így nem a karcsú fazonú ruhák voltak népszerűek.
Nem sokkal később újra megjelentek a színes esküvői ruhák, elsőnek a rózsaszín hódított.
A XXI. században már tényleg csak a fantázia szab határt a ruhák színének és fazonjának. Nincs olyan esküvői ruha amit a divattervezők ne tudnának megalkotni.
A mai kor menyasszonyi ruhája lehet hosszú vagy rövid. Kerülhet rá hosszú uszály mely különböző méretű abronccsal van ellátva. Díszítése lehet csipkés, habos-babos, fodros. Kerülhetnek rá gyöngyök, kristályok, csillogó kövek.
Manapság nemcsak az örök klasszikus hófehér színű esküvői ruha a divat. Népszerűek az ekrü, tört fehér, pezsgőszín babarózsaszín ruhák is. Sőt egyre többen, halványkék, pink, sötétkék, ezüst vagy arany színű ruhában mondják ki a boldogító igent.
0 hozzászólás